Infekcje miejsc intymnych to nie jest wcale rzadkość u kobiet. Zapewne każda kobieta przechodziła je w swoim życiu, jedne raz czy dwa, inne borykają się z tym problemem całe życie. Dziś pomówimy o grzybicy pochwy, która jest zaraz po bakteryjnym zapaleniu pochwy najbardziej powszechną infekcją dróg moczowo-płciowych u większości kobiet w każdym wieku.

Grzybica pochwy

Grzybica pochwy (drożdżyca pochwy) to potoczna nazwa infekcji intymnej zwanej fachowo kandydozą pochwy.

Grzybicę pochwy wywołują najczęściej drożdżaki z gatunku Candida albicans, które na skutek zaburzenia prawidłowej mikroflory w pochwie, zaczynają w niej dominować i wywoływać nieprzyjemne objawy. Preparaty na infekcje intymne dostępne  w aptece bez recepty czy probiotyki nie wyleczą grzybicy pochwy, mogą tylko złagodzić objawy.

Objawy grzybicy pochwy

 • biała wydzielina z pochwy o grudkowatej konsystencji, przypominająca serek wiejski
 • pieczenie i uporczywy świąd
 • wargi sromowe mogą być zaczerwienione i obrzęknięte
 • drożdżowo-piwny lub intensywnie „rybny” zapach miejsc intymnych

Jak radzić sobie z infekcją drożdżakami? Poniżej zebrałam dla Was 10 skutecznych sposobów na grzybicę:

 1. Boraks. Jest tanim i skutecznym środkiem antyseptycznym i przeciwgrzybiczym  Dużą kapsułkę żelatynową wypełnij boraksem lub kwasem borowym i włóż na noc, powtarzaj przez kolejne 7 nocy. Alternatywnie, proszek miesza się z chłodnym, zestalonym olejem kokosowym i stosuje jako czopek. Można robić również irygacje z wody i boraksu. Opcją jest też zanurzenie tampona w roztworze boraksu i zaaplikowanie sobie takiego tampona na noc przez kilka dni.
 2. Ocet jabłkowy. Irygacje pochwy: 3 łyżki  octu jabłkowego zmieszaj z 1 litrem wody. Potrzebny Ci również będzie zestaw do irygacji. Innym sposobem jest rozcieńczenie octu pół na pół z wodą, nasączony w takim roztworze tampon aplikuje się na 10-15 minut. Po wyjęciu tamponu, płuczemy wodą. Wodą z octem powinnyśmy się również podmywać w celu utrzymania zdrowej mikroflory.
 3. Jogurt naturalny. Jogurt musi być dobrej jakości i z dobrym składem Organiczny jogurt powinien być bogaty w żywe kultury bakterii i naturalne kwasy, które przywrócą zdrowe pH pochwy.  Włóż 1 do 2 łyżeczek jogurtu do pochwy i pozostaw najlepiej na noc, rano można go zmyć. Można również użyć tamponu, który zanurzamy w jogurcie i aplikujemy do pochwy na 2h.
 4. Czosnek. Świeża połówka czosnku obwiązana nitką, żeby można go było łatwo wyciągnąć. Uwaga z czosnkiem jeśli cierpimy na nadżerki czy otarcia.
 5. Olejek z oregano. Możesz zrobić sobie miksturę z oleju kokosowego z paroma kroplami olejku z oregano i wprowadzić ją do pochwy. Na przykład na naturalnym tamponie lub zrobić coś na kształt czopka. Zacznijcie od jednej kropli, bo olejek z oregano jest dość silny.
 6. Olejek z drzewa herbacianego. Umieść kilka kropli olejku z drzewa herbacianego na naturalnym tamponie, i włóż do pochwy i trzymaj przez 3-4 godziny, ale nie dłużej. Postępuj tak przez kilka kolejnych dni.  Możesz również rozpuść 5-10 kropli olejku w 4 szklankach wody i przemywać roztworem pochwę 2 razy dziennie, do ustąpienia infekcji.
 7. Woda utleniona. Tampon nasączony 3% wodą utlenioną aplikujmy na 10-15 minut.
 8. Aloes. Żel można też stosować na zainfekowane miejsce kilka raz dziennie, aż do uzyskania poprawy. Przed użyciem dokładnie wymyj liście, przetnij na pół i tym żelem posmaruj sobie okolice intymne.
 9. Soda oczyszczona. Tu przyda się kąpiel w roztworze sodowym. Na wannę wody użyj 1 szklanki sody i mocz się 10-15 minut codziennie przez tydzień.
 10. Srebro koloidalne. Tampon nasączony srebrem aplikujemy na noc i powtarzamy 7 dni.

Lista rzeczy, które możesz wypróbować jest naprawdę długa. Kiedy się już uporasz z infekcją, pamiętaj o probiotykach doustnie i dopochwowo. 

Jak zapobiegać infekcjom?

 • Przede wszystkim odstaw wszelkie produkty typu żele do higieny intymnej. Myjemy się czystą wodą albo wodą z octem jabłkowym.
 • Infekcjom sprzyjają gorące kąpiele, zapachowe, chlorowane tampony i podpaski, odświeżające spreje do części intymnych. Im mniej chemii tym lepiej. A najlepiej wcale.
 • Bielizna. Musi być bawełniana i przewiewna. Banał, ale dzięki takiej bieliźnie unikniesz nagromadzenia wilgoci i ciepła. Bawełniana bielizna pozwala na wygodny przepływ tlenu i zapobiega rozwojowi grzybów.  Jeśli chcesz założyć bieliznę nylonową, upewnij się, że zawiera jakieś domieszki bawełny.
 • Grzybica pochwy to nader często odzwierciedlenie kiepskiej gospodarki bakteryjnej naszych jelit. Stąd leczenie infekcji powinno się łączyć z naprawą flory bakteryjnej jelit. Kiszonki, kiszonki i jeszcze raz kiszonki. I probiotyki.

Koniecznie usuń cukier z diety, także ten w postaci fruktozy, czyli owoce, wprowadź dużo warzyw i kiszonek. Po jakimś czasie wszystko wróci do normy.

Jeśli masz swoje domowe i sprawdzone sposoby na infekcje grzybicze pochwy to podziel się z nami. Chętnie dodam je do listy.

Powyższy tekst nie jest poradnikiem medycznym i ma charakter wyłącznie informacyjny.