Umyć się na zewnątrz – to małe wyzwanie. Być czystym od wewnątrz – to zadanie na całe życie.

Dziś o tym, jak oczyścić organizm wg Michała Tombaka. Niedługo przyjdzie wiosna, więc to najlepszy czas na takie zabiegi. Ale od początku….

Kim jest Michał Tombak?

Michał Tombak jest biochemikiem. Ukończył studia na wydziale biologii i chemii w Moskwie, przez wiele lat był dyrektorem Naukowego Centrum Zdrowia. Jest też absolwentem Amerykańsko-Rosyjskiej Szkoły Hipnozy i Bioenergoterapii. Znany jako autor tłumaczonych i wydawanych w wielu krajach poradników, m.in.: „Czy można żyć 150 lat?”, „Jak żyć długo i zdrowo?”, „Droga do zdrowia” i „Uleczyć nieuleczalne”. Jako zwolennik naturalnych metod leczenia propaguje zdrowe odżywianie się i umiar.

Po co oczyszczać organizm?

Całkowite oczyszczenie organizmu jest nam nie tylko potrzebne, jest nam życiowo niezbędne, dlatego że tylko czysty organizm, wolny od „wewnętrznego brudu”, może funkcjonować harmonijnie i właściwie. Każdy etap oczyszczania będzie dawał odczuwalne wyniki. Po oczyszczeniu jelita grubego – przestaną Was dręczyć wzdęcia brzucha, zaparcia, zgaga; po oczyszczeniu wątroby poprawia się trawienie, pamięć, pojawia się blask w oczach, połysk włosów, ciało będzie wyglądać młodziej i bardziej świeżo, nie będziecie się męczyć, pojawi się energia i siły; oczyszczenie nerek powoduje zanik worków pod oczami, normalizuje się ciśnienie i zanikają różne bóle w dolnej części brzucha; oczyszczenie stawów spowoduje rozpuszczenie znajdujących się w nich soli i jeśli nie były one (stawy) sprawne ruchowo i bolały, szczególnie przy zmianie pogody, to teraz będą sprawne i elastyczne; oczyszczenie limfy i naczyń krwionośnych obroni przed infekcjami, zawałem, wylewem, żylakami i wieloma dolegliwościami, które czynią czasem nasze życie nie do wytrzymania.

Po takim „generalnym sprzątaniu”  staniecie się zupełnie innymi ludźmi. Tak zachęca Michał Tombak w swojej książce ” Droga do zdrowia”.

Zacznijmy od początku….

Michał Tombak  uważa, że u dorosłej osoby w jelicie grubym znajduje się od 8 do 15 kg kamieni kałowych, które człowiek nosi przez całe życie. Czym jesteśmy starsi, tym nasze jelito grube jest tak zapełnione kamieniami, że wypiera ze swoich miejsc inne organy, utrudniając pracę wątrobie, nerkom i płucom. To jest właśnie istotna przyczyna większości chorób.

A co się dzieje z tymi produktami „przechowywanymi” przez wiele lat w temperaturze powyżej 36°C? To gnije i te produkty gnicia rozchodzą się z krwią po całym organizmie, stopniowo osiadając na ściankach naczyń krwionośnych, w stawach. Chore jelita stają się źródłem ogólnego zatrucia.

Stale rosnące zasoby kamieni kałowych zmieniają się w zwały. Ogromny nieruchomy worek z odpadami wypiera z właściwego miejsca organy wewnętrzne, uciska przeponę – główny mięsień oddechowy, wyłącza ją z procesu oddychania, znacznie zmniejszając objętość płuc. Wypierana jest ze swego miejsca wątroba, podpierane są nerki, zmniejsza się ruchliwość jelita cienkiego, u mężczyzn zaciskany jest układ moczowo-płciowy.

Szczególnie cierpi dolna część odbytu: przeciążone żyły uwypuklają się, tworząc krwawe guzy. Niezliczone są objawy i uszkodzenia organów, nieprzewidywalna jest diagnostyka chorób powstałych z powodu stale zanieczyszczonego jelita grubego. Ale szczytem wszystkiego jest niedrożność w ostatnim stadium raka, kiedy zatyka się wąski kanał i człowiek skazany jest na śmierć z powodu zatrucia organizmu.

Krok 1. Oczyszczanie jelita grubego

Lewatywa to narzędzie higieny osobistej. Jest ona tak samo obowiązkowa dla jelit, jak szczoteczka do zębów dla ust. Potrzebny jest irygator, sok z cytryny lub ocet jabłkowy i olej roślinny.

Do irygatora nalewamy dwa litry przegotowanej wody o temperaturze 36-38 stopni C i 2 łyżki soku z cytryny lub octu jabłkowego.  Woda musi mieć temperaturę ciała, bo zbyt zimna oraz za gorąca może naruszyć delikatną błonę odbytu. W jelicie grubym mieści się mniej więcej 3,5 l wody, więc spokojnie mamy zapas, jednak jeśli ktoś się obawia to można zacząć od 0,5 l. Początki są trudne, ale naprawdę warto. Później do celów profilaktycznych wystarczy nam 1 l wody. Sok z cytryny hamuje procesy gnicia i fermentacji, które zachodzą w środowisku zasadowym. Kwas jest antytoksyczny, zabija pleśń, która jest wypłukiwana przez wodę i wydostaje się w postaci ciemnych strzępków.

Irygator wieszamy 1 m nad podłogą a końcówkę irygatora smarujemy olejem roślinnym. Najlepiej położyć się na lewym boku lub przyjąć pozycję na czworaka. Koniec rurki wprowadzamy do odbytu i odkręcamy kranik. Możemy kontrolować strumień wody.

Pozostajemy w wybranej pozycji, aż cały płyn wypełni nam jelita. Czasem trzeba chwilę poczekać, aż woda przebije się przez zatkane jelito. Jeśli nie oddaliśmy stolca w ciągu dnia, lub jesteśmy po obfitym posiłku można zawartość irygatora podzielić na dwie części. Pierwszą część po wlaniu w jelita oddać po chwili, po czym zrobić lewatywę „właściwą”. Łatwo to wyczuć, ponieważ poczujemy, że płyn nie wlewa się w ciało, a my mamy silne parcie na stolec. Dodam tu, że wcale nie musimy wykorzystywać całości przygotowanego płynu, nie powinno się wmuszać w siebie całego płynu.

Po wlaniu płynu należy wstać i rozruszać ciało. Poskakać, potrząsnąć dół brzucha dłońmi, rozmasować, uciskać, kręcić biodrami, zrobić kilka przysiadów – chodzi o dokładne „przepłukanie” jelit. Potem można odpocząć, silne poczucie parcia na stolec to sygnał, że woda już musi się wydostać.

Jeśli to pierwsza lewatywa w życiu można się spodziewać, że wypróżnimy kamienie kałowe. Ostrzegam, że zapach będzie oscylował na granicy gnilnego smrodu – wszystko to świadczyć będzie o stanie naszych jelit.

Tombak zaleca w pierwszym tygodniu robić lewatywę codziennie, w drugim – co drugi dzień, w trzecim – co dwa dni, w czwartym tygodniu – co trzy dni. 

Po tym czasie naszej elito powinno być porządnie oczyszczone i żeby taki stan jelit utrzymać wystarczy nam lewatywa raz w tygodniu, ale regularnie!

Po oczyszczaniu jelit poprawi się odżywianie wszystkich organów, a czysta krew zaczyna rozmywać złogi szkodliwych substancji. Powoli powracają na swoje miejsca przemieszczone organy, normalizuje się ich działanie, ciśnienie wraca do normy….

Po okresie robienia lewatyw  bardzo korzystnie jest jeść dużo kaszy. Kasza powinna być z gatunku otrębowych. Należy ja gotować w wodzie. I nie używamy kaszy manny.

Od siebie dodam, że trzeba brać również probiotyki, żeby zasiedlić jelita dobrymi bakteriami.

Krok 2. Oczyszczanie wątroby

Teraz czas na oczyszczanie wątroby.

Wątroba to jeden z najważniejszych organów naszego ciała. To „laboratorium chemiczne”, od którego pracy zależy stan serca, układu krwionośnego, organów trawiennych, nerek, mózgu, układu limfatycznego i w końcu naszej psychiki. U większości osób, które przyzwyczaiły się  do spożywania mieszanych produktów, już w wieku 5 lat wątroba jest częściowo wypełniona kamieniami, „korkami” cholesterolu, „łuskami” bilirubiny (pozostałości czerwonych krwinek, które obumarły i z różnych przyczyn nie zostały wydalone z organizmu).

Obecnie istnieje wiele preparatów, które mogą poprawić funkcjonowanie wątroby, ale żaden preparat nie daje takich odczuwalnych efektów jak zabieg jej oczyszczenia.

Ludzie, którzy przez kilkadziesiąt lat cierpieli na kamienie w pęcherzyku żółciowym i powinni byli przejść operację, po oczyszczeniu wątroby pozbyli się kamieni raz na zawsze. Operacja nie była potrzebna. Dość często wątroba może niszcząco wpływać na serce.

Michał Tombak radzi, aby podczas oczyszczania być spokojnym i zrelaksowanym. Kiedy wątroba jest silnie zanieczyszczona i wydala z siebie „nieczystości”, możecie poczuć, ze wątroba jak gdyby „oddycha”. Proszę się nie bać, bo strach powoduje skurcze naczyń i przewodów żółciowych, co również może być powodem wymiotów. Ale jeśli odczuwacie strach, niepokój lub nerwowość (związane z oczekiwaniami rezultatu oczyszczenia), weźcie dwie tabletki Nospy na uspokojenie. Wszystko wróci do normy automatycznie. Oczyszczanie wątroby jest nieprzyjemne, gdy się je przeprowadza po raz pierwszy. Każde kolejne oczyszczanie będzie łatwiejsze.

Instrukcja oczyszczenia wątroby

Uwaga! Skuteczność oczyszczenia wątroby zależy od całkowitego stosowania się do przepisu i przeprowadzenia wszystkich etapów!

Etap pierwszy. Wcześniejsze przygotowanie – „złagodzenie” organizmu. Jest to niezbędne do tego, by rozluźnić, nagrzać i nawilżyć organizm.

„Złagodzenie” organizmu można osiągnąć korzystając z sauny (suchej lub parowej) lub biorąc gorącą kąpiel. Takich zabiegów powinno być przynajmniej 5 (czas trwania od 10 do 20 minut). Najważniejsze, by poczuć rozluźnienie, zrelaksowanie i rozgrzanie całego ciała. Ostatnie „złagodzenie” proszę przeprowadzić na dzień przed głównym zabiegiem oczyszczającym.

Etap drugi. Przez 3-4 dni przed oczyszczeniem żywić się głównie produktami pochodzenia roślinnego, pić 0,5 l świeżo wyciśniętego soku z buraka + jabłek w proporcji (1:4), a codziennie na noc pić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę).

Etap trzeci. Oczyszczenie właściwe lepiej przeprowadzić pod koniec tygodnia (piątek – sobota lub sobota – niedziela).

1 i 2 dzień – przez cały dzień pić tylko sok w dowolnej ilości. Gdy chce się jeść – pijcie sok, chce się pić – pijcie sok (burak + jabłka, 1:4). Podczas dnia jak najwięcej się poruszać, przebywać na świeżym powietrzu (ale nie marznąć i nie schładzać ciała). Przy silnym uczuciu głodu jeść pieczone jabłka z miodem. Wieczorem przed snem wziąć ciepłą kąpiel (10-15 min.), wypić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę).

3 dzień – rano wypić napar z ziół przeczyszczających, następnie w ciągu dnia do godziny 18.00 pić sok (podczas silnego głodu jeść pieczone jabłka z miodem). Po godzinie 14.00 od czasu do czasu nagrzewać powierzchnie wątroby poduszką elektryczną lub termoforem – tak do godziny 18.00. O 18.00 przygotować 150 g oliwki z oliwek i 150 g soku z cytryny, 6 plasterków cytryny, ząbek czosnku – rozdrobnić i przełożyć do słoiczka z wieczkiem.

Przygotować ciepłą pościel. Jeżeli już wszystko jest przygotowane, należy o 18.30 wziąć gorący prysznic, dobrze rozgrzać ciało, wytrzeć do sucha i położyć się do łóżka.

0 19.00 wstać, wypić 2 łyżki oliwki i natychmiast popić 2 łykami soku z cytryny, jeśli zbiera się na wymioty, ssać plasterek cytryny, jeśli ten stan nie mija, otworzyć słoiczek z czosnkiem i powąchać. Nieprzyjemne uczucie minie.

Potem należy znów się położyć i rozgrzewać wątrobę. Za 15 minut znów wypić oliwkę i sok z cytryny. I tak co 15 minut, dopóki nie wypijecie  całej oliwki i całego soku. Jeśli po kolejnej porcji (zwykle po czwartej) nudności nie przechodzą, proszę się ograniczyć do już wypitej ilości.

Następnie należy się położyć do łóżka na prawy bok, położyć poduszkę elektryczną lub termofor na wątrobę i oglądać telewizję lub czytać. Jeśli pojawił się niepokój, proszę zażyć dwie tabletki Nospy. Po półtorej, dwu lub trzech godzinach rozpocznie się parcie i opróżnienie jelit.

Mniej więcej około północy proszę wypić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę) i położyć się spać.

Rano wypijcie napar z ziół przeczyszczających i zjedzcie lekkie śniadanie z produktów roślinnych, owoców i warzyw, można zjeść kaszę na wodzie. Na obiad zupę wegetariańską (jarzynową), na kolację pieczone lub gotowane ziemniaki z dodatkiem zieleniny, ryż z duszonymi warzywami, itp. Od następnego dnia rozszerzajcie menu.

Oczyszczenie wątroby przy pomocy soków warzywnych

Wyżej opisane oczyszczenie wątroby przy pomocy oleju i soku z cytryny jest najbardziej skuteczne, ale są osoby, które nie są w stanie wypić oleju, mało tego, one nawet nie znoszą jego zapachu. Co wtedy robić? Oczyścić wątrobę mieszankami soków warzywnych. Jest to kuracja dłuższa, tym niemniej skuteczna. Pozwala ona oczyścić wątrobę i rozpuścić kamienie (jeśli one są).

Instrukcja przeprowadzenia kuracji w ciągu 1 dnia:

Pić w ciągu dnia 3-4 razy po 1/2 szklanki mieszanki soków z marchwi, buraka z sokiem ze świeżego ogórka, w proporcji 10 : 3 : 3, (w ilości 250 g + 75 g + 75 g). Kurację przeprowadzać należy przez 2 tygodnie. W pierwszym roku przeprowadzać 4 kuracje po 14 dni co 3 miesiące, potem raz w roku.

Sok jabłkowy wspaniale oczyszcza organizm, szczególnie wątrobę, nerki i woreczek żółciowy.

Używać tylko świeżo przygotowanego soku (soki wytwarzane przemysłowo nie nadają się). Jabłka powinny być słodkie, ale można dodać trochę kwaśnych (antonówek).

Smak soku powinien być przyjemny. Sok należy pić małymi łyczkami, każdy łyczek potrzymać chwilę w jamie ustnej, aby dobrze wymieszał się ze śliną. Po spożyciu soku niektóre osoby (mające zakłóconą mikroflorę układu pokarmowego) mogą mieć nieprzyjemne odczucia żołądkowe.

Czasem mogą pojawić się wzdęcia. W takim przypadku sok przed spożyciem trzeba bardzo dokładnie odfiltrować z drobinek miąższu. Oprócz tego należy przygotować układ pokarmowy do przyjmowania nadmiaru kwasu.

W tym celu przed przeprowadzeniem kuracji poleca się przez tydzień pić 1/2 szklanki soku na 15 minut przed każdym posiłkiem. Samą kurację przeprowadzać 3 dni i przez ten czas niczego nie jeść. Korzystnie byłoby zażywać więcej ruchu na świeżym powietrzu.

W ciągu całego dnia można pić tylko sok z jabłek.

1 dzień:

godz. 8 rano – 1 szklanka soku jabłkowego

godz. 10 rano – 2 szklanki soku

godz. 12 w południe – 2 szklanki soku

godz. 2 po południu – 2 szklanki soku

Ile razy należy czyścić wątrobę?

Pierwsze czyszczenie jest najtrudniejsze, ponieważ organizm traci dużo sił. Wydalane jest sporo żółci, pleśni, białych nici, ale kamieni może nie być. To oznacza, że wątroba jest silnie zanieczyszczana i kamienie pojawią się podczas kolejnych oczyszczeń. Drugie oczyszczanie robimy po miesiącu, kolejne oczyszczania raz na 3 miesiące. Po 5-7 oczyszczaniach można przeprowadzać kurację raz na rok.

Wątroba składa się z czterech części i w ciągu jednego zabiegu oczyszczania zdąży się oczyścić tylko jedna część, w ciągu drugiego druga itd. Kolejne oczyszczania są niezbędne, bo kamienie w wątrobie i przewodach żółciowych osadzały się powoli przez wiele lat, stając się gładkie, przyjmowały kształt przewodów żółciowych, dlatego one nie dokuczają bólami, tylko przeszkadzają wątrobie normalnie funkcjonować. Oczyszczając wątrobę rozdrabniamy je, zaczynają zmieniać swój kształt i położenie, zaczną się również zmniejszać i swobodnie wydalać.

Jeśli po oczyszczaniu odczuwacie ciężar na wątrobie to po 2 tygodniach należy zabieg oczyszczania powtórzyć.

Odżywianie po oczyszczeniu wątroby

Należy wiedzieć, jakie produkty są szkodliwe dla wątroby i wyeliminować je z jadłospisu. Są to: smażone mięso, ryba, ostre tłuste przekąski (szczególnie zimne), żywność, która jest bogata w skrobię – biała mąka, słodkie pieczywo, ciastka, herbatniki, a także grzyby. Przy schorzeniach wątroby należy ograniczyć ocet, pieprz, musztardę, rzepę, rzodkiew, smażoną cebulę, kawę, kakao. W celu wzmocnienia chorej wątroby należy pić soki (burak + marchew), w proporcji 1: 4, do 0,5 l dziennie. Wątrobie są niezbędne witaminy A, C, B, K, które w dużej ilości znajdują się w żółtku kurzego jaja, maśle śmietankowym, twarogu, pomidorach, burakach, marchwi, kabaczkach, kalafiorze, winogronach, arbuzie, truskawkach, jabłkach, śliwkach suszonych, przerośniętej pszenicy, dzikiej róży, porzeczkach.

Przy procesach zapalnych w wątrobie i pęcherzyku żółciowym bardzo pożyteczna jest „uzdrawiająca kasza”, którą się przyrządza w następujący sposób: 100 g przerośniętej pszenicy, 100 g gotowanych buraków, 100 g gotowanej marchwi, 100 g suszonych moreli. Wszystko skręcić w maszynce do mięsa, do masy dodać 2 łyżki soku z cytryny i trochę miodu. W smaku masa powinna być przyjemnie kwaskowa.

Krok 3. Oczyszczenie kości i stawów

Oczyszczenie stawów należy przeprowadzić przez kolejne trzy dni, na co zużyjecie 15 g liścia laurowego. Podczas kuracji, w miarę wydalania soli i piasku, mocz może zmieniać barwę od zielonego do jasnoczerwonego. To normalne zjawisko. Po 7 dniach kurację oczyszczenia powtórzyć.

1 dzień – 5 g liścia laurowego drobno pokruszyć, wrzucić do 300 ml wrzątku, gotować na małym ogniu 5 minut, następnie wywar wlać do termosu i odstawić na 5 godzin, żeby się odstał. Płyn przecedzić, przelać do naczynia i pić małymi łykami co 15 – 20 minut w ciągu 12 godzin.

Uwaga! Całego naparu od razu pić nie wolno, ponieważ można spowodować krwotok!

2 i 3 dzień – tak samo jak w pierwszym dniu. W trakcie kuracji nie spożywać produktów białkowych (mięso, jaja, mleko, żółty ser, twaróg itp.).

Krok 4. Oczyszczenie układu moczowo-płciowego

W pierwszym dniu do półlitrowego słoika wsypać 2 łyżki nieoczyszczonego ryżu, nalać do pełna zimnej, przegotowanej wody i odstawić na 24 godziny. W drugim dniu wziąć drugi słoik, nasypać do niego ryżu. zalać wodą, a z pierwszego słoika ryż przepłukać i znów zalać wodą i odstawić na 24 godziny. I w ten sposób codziennie dodawać po nowym słoiku, a w pozostałych przepłukiwać ryż i zalewać wodą.

Po 5 dniach będziemy mieli 5 słoików z zamoczonym ryżem. W szóstym dniu ugotować ryż, który był w słoiku nr 1, gotować 15 minut i od razu zjeść niczym nie zagryzając. Można jedynie dodać niewiele masła śmietankowego lub oleju roślinnego, ale w żadnym razie soli. Po zjedzeniu ryżu przez 3 godziny nie należy nic jeść ani pić. Do słoika nr 1 znów nasypać ryżu, zalać wodą i postawić za słoikiem nr 5. Tak postępować przez 2 miesiące, po kolei przestawiając słoiki.

Krok 5. Oczyszczanie nerek

Poniżej 3 warianty  oczyszczania nerek. Można stosować dowolny z nich, można je stosować wymiennie.

Wariant a

Oczyszczenie nerek powinno się przeprowadzać według wyżej podanej instrukcji oczyszczania wątroby przy pomocy soków warzywnych.

Wariant b

  • Dobry wynik daje oczyszczenie nerek przy pomocy mieszanki soków z marchwi, selera, pietruszki w proporcji (9:5:2).W ciągu dnia należy 3-4 razy pić, najlepiej przed jedzeniem, 1/2 szklanki mieszanki. Czas trwania kuracji 1-2 tygodnie. W pierwszym roku kuracje należy powtarzać co 3 miesiące, następnie raz do roku.

Wariant c

W celu rozpuszczenia i rozdrobnienia do wielkości ziaren piasku wszystkich kamieni w organizmie stosuje się napar z owoców dzikiej róży.

  • 2 łyżki stołowe owoców dzikiej róży zalać 200 ml wody, gotować przez 15 minut, następnie ostudzić. Potem przecedzić i pić po 1/3 szklanki 3 razy dziennie. Czas trwania kuracji – 2 tygodnie. Co 3 miesiące powtarzać kurację.

Wariant d

Sok z pietruszki  bardzo skuteczny środek przy schorzeniach układu moczowo- płciowego i kamieniach w nerkach (szczególnie wtedy, gdy w moczu znajduje się białko, lub w nerkach jest infekcja). Sok z pietruszki jest jednym z najsilniej działających, dlatego tez należy go spożywać oddzielnie, w czystej postaci, w ilości powyżej 30-50 g.

Po wydaleniu kamieni z nerek należy zmienić sposób odżywiania, ponieważ kamienie są tylko skutkiem, główna przyczyna ich tworzenia się, to nadmiar kwasu moczowego i jego soli, które w wyniku wielu przyczyn (zaburzenia przemiany materii, dziedziczność, itp.) nie są wydalane z organizmu.

Należy wyeliminować z jadłospisu produkty zawierające dużo białka, szczególnie: wątrobę, smażone i wędzone mięso, słone ryby, buliony mięsne, ltd. Należy spożywać więcej sałatek, surówek, owoców, przerośniętej pszenicy, codziennie pić soki. Sałatki można umiarkowanie solić, żeby stymulować funkcjonowanie nerek i unikać słodyczy, które zaburzają ich czynności.

Krok 6. Oczyszczenie limfy i krwi

(ze związków radioaktywnych i toksycznych). Tę kurację należy przeprowadzać, gdy zaczyna się epidemia grypy lub innych zachorowań bakteryjnych. Bez stosowania antybiotyków można szybko i skutecznie zniszczyć infekcję w organizmie, oczyścić układ limfatyczny i krwionośny, a także uzupełnić zapasy naturalnej witaminy C, której niedobór stwierdza się u każdego człowieka, szczególnie palącego (wypalony papieros niszczy w organizmie 25 mg witaminy C).

Kurację przeprowadza się przez trzy dni, podczas kuracji nie należy niczego jeść oprócz pomarańczy lub grapefruitów.

W ciągu dnia należy wypić 2 l mieszanki soków. Codziennie należy sporządzać nową mieszankę sokową.

Skład mieszanki na 1 dzień: (soki muszą być świeżo wyciśnięte): 900 g soku z grapefruitów + 900 g soku z pomarańczy + 200 g soku z cytryny + 200 g wody destylowanej – razem 2 litry.

Przeprowadzenie kuracji: przepis na 1 dzień

Rano na czczo należy wypić 1 łyżkę stołową gorzkiej soli rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Robi się to w celu wydalenia ze wszystkich części organizmu znajdujących się tam toksyn. Roztwór ten działa na zatrutą toksynami limfę jak magnes na opiłki żelaza. W wyniku tego wszystkie „odpady” zbierają się w jelitach i są wydalane niejednokrotnym przeczyszczeniem. Działając „przeczyszczająco”, roztwór soli gorzkiej wymywając toksyny odwadnia organizm.

Zęby zrekompensować ubytek wody pije się 2 litry mieszanki sokowej, która jest szybko wchłaniana przez organizm.

Po wypiciu roztworu gorzkiej soli należy się ciepło ubrać i co 30 minut pić mieszankę soków po 100 g, dopóki się ona nie skończy. Gdy pojawi się uczucie głodu – jeść pomarańcze lub grapefruity, ale nic oprócz nich. W czasie kuracji możecie Państwo silnie się pocić – to normalne zjawisko, z potem organizm pozbywa się wszelkich nieczystości.

W ciągu drugiego i trzeciego dnia postępować tak samo jak w pierwszym dniu. Kurację stosować wczesną wiosną i późną jesienią, przed rozpoczęciem epidemii chorób górnych dróg oddechowych.

Krok 7. Oczyszczenie naczyń

Wariant a

Przygotować mieszankę: 1 szklanka nasion kopru włoskiego, 2 łyżki stołowe zmielonego korzenia kozłka lekarskiego, 2 szklanki miodu naturalnego. Całą tę mieszankę wlać do termosu o pojemności 2 l i zalać wrzącą wodą do pełna. Odstawić na 24 godziny. Następnie przecedzić, przelać i trzymać w lodówce na najniższej półce. Pić po 1 łyżce stołowej 3 razy dziennie na 30 minut przed jedzeniem, dopóki mieszanka się nie skończy. Kurację przeprowadzić raz do roku.

Po takim gruntownym oczyszczaniu będziecie się czuć naprawdę zdrowo. Zachęcam Was do przeczytania książek Michała Tombaka, bo można tam znaleźć bardzo cenne wskazówki i pomóc sobie samemu niż tylko łagodzić objawy lekami.

Powyższy tekst nie jest poradnikiem medycznym i ma charakter wyłącznie informacyjny. Korzystałam z książki Michała Tombaka ” Droga do zdrowia”.