„Pokrzywa przywraca zdrowie” to tytuł książki napisanej przez Zbigniewa T. Nowaka.

Zbigniew T. Nowak to znawca roślin leczniczych, autor ponad 50 książek i ponad 1500 artykułów prasowych.

Jak już zapewne się domyślacie, jestem wielką wielbicielką pokrzywy, więc bardzo się ucieszyłam, gdy w moje ręce trafiła ta książka, która w całości jest poświęcona pokrzywie. W tym poradniku, autor nie tylko opisuje bogate właściwości pokrzywy, ale też podaje różne receptury z jej użyciem, a także przepisy na potrawy i domowe kosmetyki, w których można wykorzystać tę wartościową roślinę.

Książka jest ładnie wydana, oprawiona grubą okładką, napisana jest na błyszczącym papierze kredowym, dużą, wyraźną czcionką, w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. W środku znajdziemy efektowne fotografie samej pokrzywy, jak i przetworów zawartych w przepisach, to wszystko sprawia, że wizualnie poradnik pięknie się prezentuje i z przyjemnością się go przegląda. Przepisy z reguły są łatwe do wykonania, dodatkowo znajduje się w nich szczegółowy opis jaki pożytek dla zdrowia niesie dany lek lub potrawa. Ta książka zdecydowanie dostarcza Czytelnikowi wyczerpującej wiedzy na temat zalet leczniczych pokrzywy w oparciu o najnowsze zdobycze nauki.

W książce znajdziemy informacje, gdzie rośnie zioło, dlaczego parzy i jak złagodzić poparzenie przez pokrzywę. Mamy też spory wstęp o samej roślinie i jej pochodzeniu, a także słów kilka o tym, jak ją stosowano w czasach antycznych.

Znajdziemy tu również informacje o tym, kiedy zbierać pokrzywę, a nawet gdzie jej zbierać się nie powinno z racji zanieczyszczenia, bo zioło to łatwo wchłania i kumuluje substancje dla człowieka niebezpieczne jak ołów, rtęć, kadm czy azotany. Można również dowiedzieć się, jaki jest skład chemiczny i jakie witaminy i sole mineralne w niej występują.

Sporą część książki zajmuje treść o fenomenie pokrzywy i na co działa, w czym nam pomoże i jakie schorzenia złagodzi.

Następnie przechodzimy do rozdziałów z przepisami, których jest naprawdę sporo. Dowiemy się, jak przygotować sok z pokrzywy, jak go zakonserwować i czy warto go mrozić.

Dowiemy się również jak przygotować herbatkę oczyszczającą, herbatkę na choroby nerek, czy syrop pokrzywowo – aroniowy. Znajdziemy przepisy na miody pokrzywowe, syropy pokrzywowe, a nawet przepis na piwo pokrzywowe!

Oprócz przepisów do stosowania wewnętrznego, są również przepisy na maści czy kąpiele.

Na koniec znajdziemy przepisy dla smakoszy na surówkę z pokrzywy, zupę, zielony twarożek czy zieloną sałatkę, a także sos pokrzywowy.

Myślę, że książka zdecydowanie przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom medycyny naturalnej, ziołolecznictwa i wielbicielom pokrzywy. Jeśli ktoś się interesuje taką tematyką i chciałby tworzyć domowe remedia, to jak najbardziej polecam zacząć od tej publikacji, bo pokrzywa jest takim ziołem polnym, które bardzo łatwo znaleźć i nie sposób go pomylić z żadnym innym, a możliwości przetwarzania jej jest bardzo wiele, a także jest niezwykle bogata odżywczo i przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Jest to książka, którą zdecydowanie warto mieć w swojej biblioteczce.