Stoi pod płotem pokrzywa
i patrzy na wszystkich krzywo.
Nikt jej nie lubi na świecie!
Nikt z niej wianuszków nie plecie
i do bukietów nie zrywa!
Każdy ją tylko przezywa!
Biedna, ach, biedna pokrzywa!

(Danuta Wawiłow Pokrzywa)

Wybaczcie, że znów będzie o pokrzywie, ale skoro jest sezon, to trzeba to wykorzystać!

Tym razem pokażę Wam oliwkę pokrzywową, która jest doskonała na rany, suchy łupież, wypadanie włosów, wypryski, trądzik, poza tym działa odżywczo, przeciwzapalnie, oczyszczająco, regenerująco i natłuszczająco.

Olejowy ekstrakt z pokrzywy działa dobroczynnie na skórę w wyniku obecnych w nim soli mineralnych, witaminy C niezbędnej do prawidłowego procesu syntezy kolagenu, witamin z grupy B przeciwdziałających trądzikowi i łuszczeniu się naskórka oraz wypadaniu włosów, karotenoidów – substancji o działaniu przeciwrodnikowym.

Taka oliwka łagodzi również przykre objawy związane z uczuleniem na pyłki roślin, kurz i inne alergeny. Wychwytuje pyłki i alergeny i nie pozwala na przedostanie się ich do organizmu. Łagodzi katar sienny i obrzęk błon śluzowych nosa. Działa ochronnie na błony śluzowe nosa.

Jak stosować?

  • Olejowanie włosów – wystarczy oliwką nasmarować włosy i zostawić najlepiej na noc, a rano włosy normalnie umyć.
  • Na błony śluzowe nosa – umoczyć w oliwce kawałek waty i zwilżyć dokładnie błony śluzowe nosa rano i wczesnym popołudniem. Taką czynność powtarzamy szczególnie w okresie wzmożonego pylenia roślin.
  • Okłady na zmiany skórne i cerę trądzikową, oparzenia, otarcia naskórka.

 

Do tego wyjątkowego maceratu pielęgnacyjnego możemy wykorzystać olej słonecznikowy, oliwę z oliwek lub olej rzepakowy, jednak niezależnie od wyboru powinien być to produkt nierafinowany, z pierwszego tłoczenia.

Zasada jest prosta. Na jedną część pokrzywy dajemy dwie części oleju.

 

  1. Pokrzywę zerwij w grubych, gumowych rękawiczkach i dokładnie umyj, a następnie wysusz. Posiekaj drobno i przełóż do czystego słoika.
  2. Całość zalej wybranym przez siebie olejem.
  3. Wstrząśnij słoikiem i wymieszaj dokładnie, by olej dokładnie wypchnął całe powietrze i nie pozostały żadne pęcherzyki.
  4. Codziennie wstrząsaj olejem przez 2 tygodnie, upewniając się, że olej pokrywa wierzchnią część ziół (uwaga, trzeba pilnować, żeby nam pokrzywa nie spleśniała albo nie zjełczała)
  5. Po wyznaczonym czasie całość należy dokładnie przecedzić przez gazę i wycisnąć surowiec pokrzywy do większego naczynia.
  6. Po przecedzeniu macerat można ponownie przelać do słoika i przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce) do ok. roku.

Święta Hildegarda pisała również o działaniu oliwki pokrzywowej na pamięć i koncentrację myśli. Radziła smarować okolice mostka 6-7 kroplami oliwki, a skronie 3 kroplami. Radziła tak postępować aż do wyraźniej poprawy zdrowia.