Myślę, że większość z nas kojarzy Koenzym Q10 z etykiet kremów dla pań, które można znaleźć w każdej drogerii. Kojarzy nam się z piękną skórą i młodym wyglądem. I pewnie z niczym innym. A to błąd, bo Koenzym Q10 to potężny przeciwutleniacz występujący naturalnie w każdej naszej komórce.

Koenzym Q10
Co to jest Koenzym Q10?
Jak już wspomniałam przede wszystkim jest to przeciwutleniacz, który w dużym stopniu odpowiada za poziomy energii w w komórce, co z kolei wpływa na nasz dzienny poziom energii. Przeciwutleniacze to substancje, które wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami. A zbyt wiele wolnych rodników w organizmie to….poważne choroby. Kiedy np. dojdzie do kontaktu wolnych rodników z naszym DNA, mogą go uszkodzić, powodując jego mutacje, które prowadzą do tak poważnych chorób jak rak. A wolne rodniki to nie tylko rak, ale również choroby serca, udary, zapalenia stawów itd. Lista jest dość długa.
Zatem potrzebujemy przeciwutleniaczy do walki z rodnikami. Nasze ciało produkuje niektóre antyoksydanty, inne dostarczamy z zewnątrz w formie pożywienia. I takim przeciwutleniaczem jest właśnie Koenzym Q10. Jest on przechowywany w mitochondriach – co wytwarza energię komórkową (zwaną ATP). ATP to główne źródło energii potrzebnej do wzrostu i utrzymania komórek w zasilaniu kilku procesów biologicznych organizmu. Czyli podstawowym zadaniem Koenzymu Q10 jest wspomaganie komórek i mitochondriów w tworzeniu ATP.
W swojej aktywnej postaci koenzym Q10 to ubichinon lub ubichinol. Jest syntetyzowany w organizmie w sposób naturalny i wykorzystywany do ważnych funkcji, takich jak dostarczanie komórkom energii, transportowanie elektronów i regulacja poziomu ciśnienia krwi .
Koenzym Q10 powstaje w organizmie w niewielkich ilościach, a im bardziej zaawansowany wiek tym zdolności do jego produkcji maleją. Po 30 roku życia spada nam zdolność do produkcji ubichinonu, dlatego warto zacząć się suplementować.
Koenzym Q10 jest obecny w każdej komórce twojego ciała. Jednak najwyższe stężenia występują w narządach o największym zapotrzebowaniu na energię, takich jak serce, nerki, płuca i wątroba.
Właściwości Koenzymu Q10
-
Generowanie energii w komórkach.
Wewnątrz naszych komórek znajdują się mitochondria, które pobierają tłuszcz i inne składniki odżywcze i zamieniają je w użyteczne źródła energii. Ten proces konwersji wymaga obecności Koenzymu Q10. Dysfunkcje w mitochondriach mogą poważnie wpłynąć na Twoje zdrowie i wyjaśnić, dlaczego jesteś CAŁY czas zmęczony.
-
Zmniejsza ryzyko chorób serca
Sporo badań potwierdza, że objawy pacjentów z niewydolnością serca, zażywających Koenzym Q10 znacznie się poprawiły i zmniejszyło się również ryzyko zgonu z powodu problemów z sercem. Inne badanie wykazało, że pacjenci chorujący na niewydolność serca mają mniej powikłań i są rzadziej hospitalizowani. Takich badań znajdziemy sporo, zatem warto namówić osoby cierpiące na choroby serca o zapoznanie i bliższe przyjrzenie się tematowi.
-
Migreny i bóle głowy.
Według American Academy of Neurology i American Headache Society, Koenzym Q10 może być skuteczny w zapobieganiu migrenom, chociaż badania na poparcie tego są wciąż ograniczone. Koenzym utrzymuje zdrowe komórki w mitochondriach, więc jest możliwe, że to dzięki temu zmniejsza bóle migrenowe. Inaczej mówiąc nieprawidłowa funkcja mitochondriów może prowadzić do zwiększonego wychwytu wapnia przez komórki, nadmiernej produkcji wolnych rodników i zmniejszonej ochrony antyoksydacyjnej. Może to skutkować niską energią w komórkach mózgowych, a w następstwie migrenami. Koenzym Q10 zmniejsza stan zapalny, który występuje podczas ataku migreny.
-
Zmniejsza działania niepożądane statyn.
Wiemy, że suplementacja Koenzymu Q10 może być przydatna dla osób przyjmujących statyny, ponieważ może ona zmniejszyć działania niepożądane, które często powodują. Statyny są stosowane w celu zmniejszenia enzymu w wątrobie, który nie tylko zmniejsza produkcję cholesterolu , ale także dodatkowo obniża naturalną produkcję tego przeciwutleniacza, a co za tym idzie, naraża Twoje serce na wielkie ryzyko. Pamiętaj, że ubichinol jest absolutnie niezbędny do optymalnej produkcji energii w każdej komórce, a Twoje serce jest jednym z najbardziej energochłonnych narządów w twoim ciele. Ponieważ statyny zmniejszają ubichinol, leki te promują również przedwczesne starzenie się w całym ciele …
-
Walczy z niepłodnością.
Przeprowadzono badania, które wykazały, że suplementacja koenzymem Q10 znacząco:
- Poprawia ruchliwość plemników
- Zwiększa współczynniki zapłodnienia
- Zwiększa liczbę plemników
- Poprawia morfologię plemników (rozmiar / forma)
- Zwiększa przeciwutleniacze w plazmie nasienia
- Jest pomocna w leczeniu azthenozoospermii(diagnostycznie niska ruchliwość plemników)
- Poprawia objawy choroby Peyroniego (poważna choroba niepłodności u mężczyzn)
Istnieją jeszcze badania na związek suplementacji Koenzymu Q10 z chorobami dziąseł, cukrzycą i profilaktyką raka, ale te badania nie są jednoznaczne.
Pamiętaj:
- Koenzym Q10 jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu jest lepiej wchłaniany po posiłku, który zawiera olej lub inny tłuszcz.
- Najoptymalniej jest przyjmować Koenzym Q10 dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem.
- Efekt suplementacji nie jest natychmiastowy i może zająć do 8 tygodni, aby osiągnąć korzyści płynące z Koenzymu Q10.
- Najczęściej stosuje się dawki dobowe Koenzymu Q10 w wartościach od 90 do 200 mg.
- Najlepsza forma Koenzymu Q10 to Ubichinol, druga mniej skuteczna forma to Ubichinon.
- Szczególną ostrożność powinny zachować osoby biorące leki na nadciśnienie, chcące suplementować koenzym u dzieci, po zabiegach chirurgicznych (ubichinon rozrzedza krew) oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. W tych przypadkach przed rozpoczęciem suplementacji należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
- Warto wspomnieć, że nie trzeba kupować gotowych preparatów zawierających Koenzym Q10 (często jest on zawarty w kremach). Z łatwością możesz wykonać je samodzielnie dodając wcześniej zakupiony ubichinon pod postacią pomarańczowego proszku. Dobrze rozpuszcza się on w podgrzanych olejach (ich temperatura nie może przekroczyć 50 st. C). Sam surowiec należy przechowywać w suchych, ciemnych miejscach i temperaturze pokojowej.
Źródła:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324113.php
https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/06/07/dr-robert-barry-on-coq10.aspx
https://www.mindbodygreen.com/articles/coq10-benefits-uses-side-effects-dosage-safety
https://draxe.com/all-about-coq10/
https://www.drweil.com/vitamins-supplements-herbs/vitamins/coenzyme-q10-coq10/2/
https://www.healthline.com/nutrition/coenzyme-q10#section7
Najnowsze komentarze