3. Chroni i leczy uszkodzoną wątrobę
Jedno z badań opublikowanych w 2013 r.Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine wykazało, że pyłek pszczeli z kasztanowca chroni komórki wątrobowe przed stresem oksydacyjnym i sprzyja gojeniu się uszkodzeń wątroby spowodowanych toksycznością. Szczury z uszkodzeniem wątroby wywołanym tetrachlorkiem węgla podzielono na dwie grupy – jedna grupa przyjmowała dwa różne stężenia pyłku pszczoły kasztanowej doustnie (200-400 miligramów na kilogram dziennie), a jedna grupa otrzymywała sylimarynę (Sylimarol), lek zawierający flawonoidy .Naukowcy wykryli, że oba sposoby leczenia odwracają uszkodzenie wątroby, ale sylimaryna powodowała znaczną utratę wagi i śmierć z powodu ciężkiej biegunki u szczurów. Odkrycia te sugerują, że pyłek pszczeli jest bezpieczną alternatywą dla sylimaryny w leczeniu uszkodzeń wątroby i może być dodatkiem do oczyszczania wątroby z toksyn.
4. Pobudza system odpornościowy
Pyłek pszczeli ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe. W badaniu z 2014 r. opublikowanym w Food and Chemical Toxicology dokonano oceny biologicznych substancji czynnych ośmiu komercyjnych pyłków pszczeli nabytych w marketach. Wszystkie próbki wykazywały aktywność przeciwdrobnoustrojową. Okazało się, że gronkowiec złocisty najbardziej reagował na kurację pyłkiem pszczelim, a candida była najbardziej oporna.Pyłek pszczeli może być także naturalnym lekiem na alergieW badaniu przeprowadzonym w 2008 r. w Japonii zbadano wpływ pyłku na aktywację komórek tucznych, które odgrywają kluczową rolę w różnych chorobach alergicznych.  Naukowcy przeprowadzili eksperymenty in vivo i in vitro i odkryli, że pyłek pszczeli ma działanie antyalergiczne ze względu na jego zdolność do hamowania aktywacji komórek tucznych, które odgrywają ważną rolę we wczesnej i późnej fazie reakcji alergicznych.  Nie ma niestety badań wyjaśniających, w jaki sposób pyłek pszczeli wywiera tak antyalergiczny efekt, ale pewnością jest, że taki efekt wywołuje.

5. Doskonały suplement diety, w szczególności dla kobiet w ciąży i dzieci

Badania na zwierzętach sugerują, że pyłek pszczeli może być stosowany jako cenny suplement diety. Badania wykazały, że myszy i szczury karmione pyłkiem wykazały wyższą zawartość witaminy C i magnezu w grasicy, mięśniu sercowym i mięśniach szkieletowych. Miały również wyższą zawartość hemoglobiny i większą liczbę czerwonych krwinek po spożyciu pyłku. Pyłek pszczeli faktycznie wydłużył życie eksperymentalnych zwierząt.

Ciekawe badanie opublikowane w Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition oceniło wpływ pyłku pszczelego na 40 białych królików nowozelandzkich, które były równo podzielone pomiędzy cztery grupy i otrzymywały roztwór wodny bez pyłku pszczelego( grupa kontrolna) oraz te które otrzymały po 100, 200 lub 300 miligramów pyłku pszczelego na kilogram masy ciała. Łączono je później z królikami, które nie były objęte eksperymentem i badano króliki, które poczęto i którym podawano pyłek pszczeli od 4 do 12 tygodnia życia. Króliki te ladnie zwiększały masę ciała, czyli rosły zdrowo, zwiększała się wydajność mleka matki i poprawiała się morfologia krwi.

Podobne korzyści płynące z pyłku pszczelego zostały przedstawione w badaniu z 1994 r. dotyczącym ciężarnych szczurów i wzrostu płodu.

Te badania na zwierzętach sugerują, że pyłek pszczeli ma wysoką wartość odżywczą i działa jako suplement dla zwierząt z niedoborami żywieniowymi. Badacze sugerują, że może to być pomocne w przypadku dzieci, które nie mają apetytu lub mają opóźnienie rozwojowe. Może również pomóc niedożywionym dzieciom i dorosłym, zwłaszcza przed i po zabiegu chirurgicznym, w okresie silnego stresu fizycznego lub psychicznego.

6. Łagodzi objawy menopauzy

W badaniu przeprowadzonym w 2015 roku w Niemczech stwierdzono, że zarówno miód, jak i pyłek pszczeli zmniejszyły dolegliwości pacjentek z rakiem piersi. Ponad dwie trzecie pacjentek, które ukończyli badanie, zgłosiło poprawę swoich objawów.

Badacze sugerują, że pyłek pszczeli i miód mogą być oferowane kobietom, które nie zareagowały na inne metody leczenia, aby poradzić sobie z objawami menopauzy. Wykryto również, że flawonoidy znajdujące się w miodzie i pyłku okazały się zapobiegać rakowi piersi, więc pyłek powinien być przyjmowany przez kobiety z objawami menopauzy, jak i również te, które mają w rodzinie przypadki raka piersi.

7. Pomaga złagodzić stres 

Ze względu na właściwości odżywcze i tonizujące pyłek pszczeli poprawia dopływ krwi do tkanki nerwowej, wzmacniając zdolności umysłowe i wzmacniając system nerwowy, który może być osłabiony przez stres. To sprawia, że ​​jest jednym z najbardziej skutecznych naturalnych środków zmniejszających stres . Może być szczególnie przydatny dla osób z brakiem energii, zwłaszcza osób starszych. Nawet niewielkie dawki pyłku pszczelego przez dłuższy czas mogą poprawić nastrój i wytrzymałość fizyczną, wzmacniając w ten sposób pragnienie życia.

8. Dba o nasze zdrowie

Pyłek pomaga poprawić krążenie krwi w naczyniach i nawilża skórę. Przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie flawonoidów w pyłku pomaga złagodzić ból i zapobiegać agregacji płytek krwi. Pyłek pomaga również zapobiegać infekcjom ze względu na ich aktywność przeciwdrobnoustrojową, umożliwiając szybkie gojenie się ran lub oparzeń.

Ponieważ pyłek pszczeli jest doskonałym źródłem wielu witamin i minerałów, może również pomóc skórze wyglądać młodziej i promienniej. Pobudza dopływ krwi do wszystkich komórek skóry, pomaga odtruwać organizm, zmniejsza widoczność zmarszczek i przyspiesza proces gojenia.

Ostrożności nigdy za wiele

Jak każda substancja, pyłek może wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli zauważysz swędzenie, obrzęk, duszność lub zawroty głowy po spożyciu pyłku, przerwij spożywanie. Może również wywoływać zaczerwienienie spojówek, pokrzywki, zaburzenia układu pokarmowego takie jak wzdęcia, bóle brzucha, nudności, zgaga oraz obrzęki.

Są osoby, które nie mogą znieść smaku pyłku, więc zacznij od małych ilości, aż się nie przyzwyczaisz do smaku i zapachu. Zacznij od 1/8 czy 1/4 łyżeczki i zobacz, jak się czujesz.

 

 

Większość dowodów dotyczących pyłku i jego składników pochodzi z badań na zwierzętach. Konieczne są dalsze badania na ludziach w celu wyjaśnienia korzyści dla zdrowia.

Żródła:   https://draxe.com/bee-pollen/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://www.mercola.com/article/diet/bee_pollen.htm,