Ostatnio natknęłam się na kilka artykułów na temat ananasa i jego cudownych właściwości, gdy złapie nas kaszel. W połączeniu z innymi składnikami takimi jak imbir, pieprz cayenne i miód miałby być silniejszy niż syropy apteczne na kaszel. Jeśli chodzi o syropy, które można kupić w aptece, mam wrażenie, że nie pomagają nic, skład tychże syropów woła o pomstę do nieba, a lista skutków ubocznych jest imponująca. Czy zatem warto sięgnąć po ananasa i zrobić sobie pyszny i zdrowy syrop?

Odpowiedź brzmi TAK!

Co prawda wszystkie informacje jakie znalazłam, opierają się o jedno badanie z 2010 roku opublikowane przez „Der Pharma Chemica”.  W tym artykule opisano wpływ ananasa połączonego z solą, pieprzem i miodem jako efektywnego środka na rozpuszczenie śluzu w płucach w przypadku gruźlicy. Według tego badania ta mieszanina zmniejszyła objawy kaszlu do pięciu razy szybciej niż syrop na kaszel bez recepty. Znalazłam taki oto cytat:

Picie soku z ananasa pomaga złagodzić ból gardła i ułatwia organizmowi łatwe wydalenie śluzu. Gęsty i uporczywy śluz w płucach lub zatokach może wywoływać pozornie niekończące się skurcze kaszlu, kichania i bolesnych infekcji. W badaniu opublikowanym w „Der Pharma Chemica” w 2010 r. naukowcy próbowali znaleźć korzystne leczenie pacjentów z gruźlicą, chorobą zakaźną często wywoływaną przez Mycobacterium tuberculosis. W ramach swoich badań odkryli, że mieszanka surowego soku ananasowego, pieprzu, soli i miodu podawana pacjentom każdego dnia pomagała rozpuszczać śluz w płucach. 

W kolejnym badaniu stwierdzono, że surowe ekstrakty z ananasa mogą zmniejszyć śluz pięć razy szybciej niż dostępne bez recepty syropy na kaszel. Pacjenci odzyskali zdrowie 4,8 razy szybciej i wykazywali zmniejszenie wszystkich objawów związanych z kaszlem.

Niestety więcej badań na sprawdzenie tej teorii nie znalazłam. Osobiście podchodzę do takich badań sceptycznie i z rozwagą. Badań naukowych nikt nie sponsoruje, jak nie przynoszą zysku, więc czy są jakieś badania nad smalcem gęsim, które działa rewelacyjnie na kaszel, czy nad ziołami szwedzkimi, które leczą np guzki w piersiach? Nie ma, a ja wiem z osobistego doświadczenia, że są skuteczne i żadne badania nie są mi do tego potrzebne. Syrop zażywałam ja i mój mąż, kiedy męczył nas kaszel towarzyszący przeziębieniu. Ja już na drugi dzień czułam się lepiej, mężowi zajęło to ok. 3 dni. Myślę, że zamiast od razu biec do apteki po jakiś specyfik, można wypróbować coś bardziej naturalnego.

Kaszel

Twoje ciało nie kaszle tylko po to, by kaszleć. Wiadomo, że jest to  mechanizm lub automatyczna reakcja twojego ciała na odkrztuszanie wydzieliny śluzowej. Celem większości środków na kaszel, w tym syropu z ananasa, jest rozluźnienie śluzu. Naturalne środki na kaszel, na ogół koncentrują się na osiągnięciu tego bez dodatków i składników syntetycznych, które mogą powodować negatywne skutki uboczne. 

Korzyści płynące z picia syropu ananasowego:

1.Redukuje stan zapalny spowodowany alergiami

Sok z ananasa zawiera mieszaninę enzymów zwanych bromelainą, która ma silne właściwości przeciwzapalne  i zmniejszające ból.  Uważa się, że bromelaina może pomóc w problemach układu oddechowego, które są związane z alergiami i astmą . Uważa się również, że ma właściwości mukolityczne, które pomagają rozrzedzić i wydalić śluz.

Najwięcej bromelainy znajduje się w twardej części ananasa, znajdująca się w środku (jego trzon). Im ananas bardziej dojrzały, tym środek jest bardziej miękki.

2. Zwalcza astmę i problemy z oddychaniem związane z alergią

W związku z faktem, że bromelaina może pomóc w alergiach, sugeruje się również, że może ona działać jako terapia uzupełniająca w celu ulżenia astmie alergicznej.

W jednym z badań zbadano wpływ stosowania soku z ananasa w leczeniu astmy oskrzelowej. Badani spożywali 100 ml soku z ananasa zmieszanego z równą ilością wody dwa razy dziennie przez okres 90 dni.

Wyniki badania czynności płuc zwanego szczytowym przepływem wydechowym (PEF) były obiecujące, co doprowadziło zespół badawczy do wniosku, że sok ananasowy może przynieść znaczącą poprawę osobom cierpiącym na astmę oskrzelową.

3. Rozcieńcza śluz, aby złagodzić kaszel i świszczący oddech

Jeśli masz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub astmę oskrzelową, ostry atak może wywołać świszczący oddech i kaszel, gdy twoje oskrzeliki są zablokowane nadmiernym śluzem.

Badania wskazują na korzyści mukolityczne czyli zmniejszające lepkość śluzu w soku ananasowym, czyli syrop może pomóc w odkrztuszaniu i wydalaniu śluzu.

4. Może usunąć problem z zatokami lub katarem siennym

Jeśli cierpisz na zatkany nos i kaszel z powodu kataru siennego lub problemów z zatokami, bromelaina może przyjść ci na ratunek. Jej działanie jako środka przeciwzapalnego, zmniejszającego przekrwienie i naturalnej antyhistaminy (leki stosowane w leczeniu alergii) pomoże uzyskać ulgę.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii przeprowadzili badanie na 12 osobach z przewlekłym zapaleniem zatok. Przez 3 miesiące podawali im bromelainę. Po tym czasie zauważyli, że ogólne objawy i samopoczucie uległy poprawie,  a także wyniki badań rynoskopowych były lepsze .

5. Inne właściwości ananasa:

 • wysoki poziom witaminy C – idealny w celu wzmocnienia układu odpornościowego 
 • błonnik – wspomaga trawienie
 • mangan – pomaga zapobiegać uszkodzeniom komórek i starzeniu
 • przeciwzapalne właściwości bromelainy
 • beta-karoten , miedź , cynk i kwas foliowy 

 

 

Przepis na domowy syrop z ananasa:

 • 3-4 plastry obranego ananasa z rdzeniem
 • 2-3 cm imbiru
 • świeży sok z jednej dużej cytryny ( albo dwóch małych)
 • 1/2 łyżeczki pieprzu
 • 1 łyżka surowego miodu
 • opcjonalnie mały kawałek świeżego kłącza kurkumy

Wykonanie:

 • Imbir obierz ze skórki, z cytryny wyciśnij sok, a ananasa obierz. Jeśli używasz świeżego kłącza kurkumy, to też go obierz, ale do tego celu załóż rękawiczki, bo inaczej nie domyjesz rąk przez następne trzy dni 🙂
 • Do blendera wrzuć wszystkie składniki i zblenduj na gładką masę.

Bierzemy po łyżeczce 3 razy dziennie. Syrop przechowujemy w lodówce. 

Dla dzieci można zrobić łagodniejszą postać, mniej imbiru i pieprzu. Taki syrop jest przepyszny i na pewno nie będziecie mieli problemów, żeby dzieci go zjadły.