Dziś zapraszam Wam na kilka słów o osteopatii, co to za dziedzina medycyny, czym się zajmuje, co leczy i w czym może Wam pomóc.

Czym jest osteopatia?

Osteopatia leczy całego człowieka ‐ nie tylko objawy

Osteopatia jest metodą diagnozowania i leczenia dysfunkcji oraz ograniczenia ruchomości w ciele człowieka poprzez odpowiednio dobrane techniki manualne.

Osteopatia spostrzega organizm człowieka jako jedność. Główną jej filozofią, którą założył lekarz Andrew Taylor Still, to wzajemna zależność funkcji i struktury. Leczy nie tylko narząd ruchu, ale również cały układ neurologiczny, powięziowy czy trzewny. Często zachodzi również do zaburzenia równowagi płynów w ujęciu ich przepływu. Doświadczony osteopata leczy wszystkie te struktury poprzez optymalizację funkcji wszystkich układów organizmu człowieka.

Osteopatia wywodzi się z przekonania, że soma i psyche (ciało i dusza) stanowią całość, że organizm posiada naturalne zdolności do samoregeneracji, że wyleczenie zależy od nastawienia pacjenta, jego siły wewnętrznej i wiary w wyzdrowienie.

W Polsce ta specjalizacja jest stosunkowo nowa, pierwsze szkolenia osteopatów miały miejsce w 2003 roku, a od 2013 roku mogą się oni kształcić na studiach podyplomowych. Osteopatia jest uzupełnieniem tradycyjnej fizjoterapii.

Szukanie przyczyny

Podstawowym celem badania osteopatycznego jest znalezienie zasadniczej, pierwotnej przyczyny powstałych dolegliwości, czyli nie skupia się na organie, który nas boli, ale poprzez ten organ szuka początku naszych dolegliwości, co mogło na to wpłynąć. Usunięcie  czy uśmierzenie bólu nie zawsze jest jednoznaczne z usunięciem pierwotnego problemu. Każda terapia opiera się na wnikliwym, szczegółowym badaniu manualnym pacjenta. Pod uwagę brane są wszystkie układy ludzkiego ciała ( trawienny, nerwowy, mięśniowo – szkieletowy, powięziowy, naczyniowy itp.)

W osteopatii kluczowe jest precyzyjne określenie miejsca i stopnia dolegliwości bólowych, co odbywa się manualnie, aby postawić trafną diagnozę.  Na etapie samej terapii używa się różnych technik manualnych, które mają na celu pobudzenie organizmu do samoleczenia. Dokonuje się tego poprzez rozciągnięcie tkanek, zlikwidowanie napięć, lepsze ukrwienie chorego miejsca. Osteopatia jest zatem medycyną manualną, która wykorzystuje dotyk i manipulowanie układem mięśniowo-szkieletowym, by utrzymać pełną ruchowość ciała pacjenta.

Przyczyn naszych dolegliwości może być wiele, ból może wynikać z nieprawidłowej postawy ciała, z przewlekłego stresu, konieczności pracy w pozycji siedzącej przez wiele godzin, z powodu urazu czy wypadku.

Co leczy osteopatia?

Przede wszystkim przynosi ulgę obolałym mięśniom, stawom i kościom. Pomaga przy zwichnięciach, zapaleniach ścięgien, wadach postawy czy nadwyrężeniach. Pomaga w dojściu do formy, jeśli mieliśmy wypadek czy kontuzję. Leczy dyskopatię, zmiany chorobowe dużych stawów, rwę kulszową i barkową. Pomaga w trakcie ciąży, pomaga kobietom, które odczuwają bóle ogonowe po porodzie, leczy migreny, bóle i zawroty głowy, stany lękowe, problemy ze słuchem i wzrokiem, zapalenie zatok, zastoje limfatyczne czy osłabienie odporności. Lista jest dość długa.

Jak przebiega wizyta?

Pierwsza wizyta jest zazwyczaj dłuższa i trwa ok. 60 min. Osteopata przeprowadza wywiad, zapyta o przebyte choroby, urazy, będzie chciał ustalić, co może być przyczyną bólu. Podczas diagnozy zwraca się uwagę zarówno na zaburzenia ruchomości i napięcia tkanek, jak również na to, w jakim środowisku funkcjonuje dana osoba i jaki ma styl życia.  Następnie stajemy przed osteopatą w samej bieliźnie, by mógł ocenić naszą postawę  z przodu i z boku. Później kładziemy się na łóżku i osteopata sprawdza nasz kręgosłup, kręgi, mięśnie, stawy.

Osteopata, zależnie od przyczyny bólu, może ugniatać, rozciągać napięte błony i wiązadła, podtrzymujące mięśnie, stawy czy narządy wewnętrzne. Zajmuje się przykurczonymi mięśniami itd. Podczas zabiegu napięcie, bóle i przykurcze znikają. Odczuwamy ulgę. Czasem wystarczą 1-3 wizyty, a czasem przy poważniejszych chorobach trzeba jednak uzbroić się z cierpliwość i odbyć tych wizyt więcej.

Ceny w Warszawie wahają się pomiędzy 120-150 zł za wizytę.

Moje doświadczenia

Borykam się z bólem kręgosłupa, jak również kolana i łokcia od dłuższego czasu. Wspomnę również o bólu w kości ogonowej, który towarzyszył mi od sześciu lat, czyli od porodu. Jeśli chodzi o ból kości ogonowej, to się do niego przyzwyczaiłam i jakoś żyłam z tą świadomością, że „ma boleć”, bo przecież rodziłam naturalnie, więc zapewne tak ma być. Niezmiernie miła była pierwsza wizyta u osteopaty, do którego poszłam z bólem kręgosłupa, a on już po wywiadzie i zbadaniu spytał o tą właśnie kość. Od tej wizyty minął prawie rok i kość nie boli! Zdziałał cuda, a ja tylko żałuję, że nie zdecydowałam się na taką wizytę wcześniej. Także zachęcam kobiety, które mają jakiekolwiek bóle po porodzie, czy też dzieci z urazami poporodowymi, do skorzystania i umówienia się na wizytę do osteopaty. Myślę, że w dużym procencie może Wam pomóc.

Jeśli chodzi o ból kręgosłupa, kolana i łokcia…. Ta sprawa wydaje się być skomplikowana. Ból łokcia został zniwelowany, ból kolana wraca, a ból kręgosłupa w jednej części zniknął, a drugi okazuje się nie być bólem kręgosłupa, a może być bólem promieniującym od wątroby czy pęcherzyka żółciowego. Ja działam dalej i szukam przyczyny.

A Was zachęcam do wizyty u dobrego osteopaty, który być może wyleczy Was z bólu, który towarzyszył Wam przez lata.

Jeśli byliście kiedyś u osteopaty, który wyleczył Was z jakiejś dolegliwości, podzielcie się proszę Waszymi doświadczeniami.