Biały, destylowany ocet ma mnóstwo zastosowań. Podzielę to na kilka postów, ale zaczniemy od robienia prania! Biały ocet, co ważne, jest bezpieczny dla środowiska, a co najważniejsze jest TANI I SKUTECZNY! Używam go od kilku ładnych lat, u mnie butelki octu schodzą jak świeże bułeczki.

Biały ocet to produkt wydestylowany z czystej trzciny cukrowej, kukurydzy lub słodu alkoholowego. Proces jego powstawania pozwala na jego użycie zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w kosmetyce. Ocet ma silne właściwości czyszczące i eliminuje bakterie oraz toksyny, jednocześnie nie niszcząc naskórka.

Dziś o tym, jak może nam pomóc w codziennych czynności, jaką jest robienie prania. Nie wiem jak Wy, ale ja przy dwójce dzieci, piorę codziennie, a czasem dwa razy dziennie! I towarzyszy mi przy tym ocet.

Jak wykorzystać ocet przy robieniu prania?

Ocet zmiękcza tkaniny

Wyrzuć zatem drogie płyny do płukania i zwyczajnie wypłucz ubrania w occie! Płyny zmiękczające zanieczyszczają w dużym stopniu środowisko, Twoją pralkę i rozciągają Twoje ubrania!

Dodaj szklankę octu do pralki, kiedy już nadejdzie cykl płukania. Ma to dodatkową funkcję. Ocet działa bakteriobójczo, więc problem bakterii mamy z głowy!

Ocet przywraca tkaninom kolor

Ocet pozwoli Ci ożywić kolory Twoich ubrań, nie niszczy ich w żaden sposób! Zwyczajnie wlej ocet, kiedy mamy już cykl płukania (ok. szklanki). I nie bój się, że Twoje ubrania będą pachnieć octem. Zapach octu bardzo szybko się ulatnia.

Utrwala kolor nowych ubrań i sprawia, że nie farbują

Kupując nowe ubrania, które mogą farbować w praniu, warto namoczyć je 10-15 minut w 2 szklankach octu z dodatkiem letniej wody. Potem można je normalnie wyprać w pralce. To utrwali kolor i zabezpieczy przed farbowaniem.

Zapobiega mechaceniu ubrań

Już nie musisz bać się o nowy sweter czy inny ulubiony szal. Wystarczy dodać szklankę octu do prania, kiedy zacznie się ostatni cykl płukania. Ubrania będą się mniej mechacić i będziesz mogła cieszyć się nimi dłużej.

Usuwa nieprzyjemny zapach z ubr

Ubrania, szczególnie te, które nie zostały wyciągnięte z pralki na czas, mają specyficzny, nieprzyjemny zapach. Zapach papierosów też długo utrzymuje się na ubraniach. Wystarczy włączyć cykl płukania raz jeszcze i dodać szklankę octu.

Ocet usuwa plamy

Ważne, żeby te plamy usuwać bardzo szybko, najlepiej zanim wyschną.

  • plamy z krwi – polej plamę białym octem i zostaw na 10 minut. Po tym czasie wypierz w pralce, najlepiej dodając ocet do prania.
  • plamy z kredek – użyj jakiejś starej szczoteczki do zębów, namocz ją w occie i potrzyj plamę z kredek przed samym praniem.
  • plamy od długopisu – zmocz plamę octem, a potem wetrzyj pastę zrobioną z octu i mąki kukurydzianej ( 2 części octu, 3 części mąki), pozwól na wyschnięcie a potem wypierz w pralce.
  • plamy od antyperspirantów i perfum – potrzyj miejsce plamy nierozcieńczonym octem a potem wypierz.
  • plamy z rdzy – najgorzej usunąć plamy z rdzy na wełnianych swetrach. W tym celu zmocz miejsce plamy octem  i wetrzyj w to miejsce trochę soli. Następnie powieś w miejscu, gdzie mamy bezpośrednio słońce. Pozwól wyschnąć, a potem wypierz.
  • plamy z coli, farb do włosów, keczupu czy wina – powinny być natychmiast polane octem i wyprane w pralce. Najlepiej dodać dodatkowo nawet 500 ml octu do prania.

Ocet ułatwi prasowanie

Wymieszaj w butelce 1 część octu z 4 częściami wody, dodaj kilka kropli olejku lawendowego, który nada ubraniu wspaniały zapach. Takim sprayem pryskamy materiał, ocet rozmiękczy zagniecenia, sam zapach octu szybko wywietrzeje.

Warto również szklankę octu wlać do bębna pod koniec prania, to również zapobiegnie powstawaniu zagnieceń.

Dzieci

Ubrania dla dzieci, szczególnie noworodków wymagają więcej uwagi. Jak wiadomo proszki czy płyny do płukania mogą uczulać wrażliwą skórę dziecka. Po wypraniu, należy nastawić dodatkowe płukanie i wlać do pralki szklankę octu. Pomoże to wysterylizować ubrania, a także dobrze wypłucze pozostałości po proszku czy płynie do płukania.

Czyszczenie pralki?

Raz w miesiącu wlej szklanke octu do bębna i włącz pranie na 90 stopni. Nie wkładaj nic do bębna. W ten sposo pozbędziesz się pozostałości po detergentach i kamienia.