Sezon czereśniowy rozpoczęty, więc sięgajmy po te dobrodziejstwa, które nie tylko są pyszne, ale i zdrowe. Ja właśnie opędzlowałam kilogram czereśni pisząc ten artykuł 🙂 Czekam na nie z utęsknieniem cały rok, bez wątpienia to moje ulubione owoce, więc póki jest sezon, jem je bez opamiętania 🙂

Czereśnie – jędrne, błyszczące, głęboko czerwone, a przy tym słodkie i soczyste. Czereśnie mają również zdrową stronę, która może faktycznie przynieść korzyści terapeutyczne dla twojego zdrowia, ponieważ czereśnie są bogate w przeciwutleniacze, zawierają melatoninę na spokojny sen, zwalczają stany zapalne i ból związany z artretyzmem. Badania pokazują, że mają one również ogromny wpływ na poprawę zdrowia i pomagając odeprzeć szereg poważnych chorób.

Z czereśniami zasada jest taka, że czym ciemniejsze tym zdrowsze. Te ciemne zawierają  więcej wapnia, potasu, żelaza i magnezu, a także innych witamin. Pamiętajmy o tym kupując te soczyste owoce.

10 powodów, dlaczego warto je jeść:

1.Są bogate w  przeciwutleniacze i mogą zapobiegać występowaniu chorób przewlekłych. Jednym z przeciwutleniaczy są glikozydy antocyjaninowe, które nadają czereśniom głęboki, czerwony kolor. Ten związek zapewnia również właściwości przeciwzapalne, nawet w przypadku ciężkich stanów, takich jak dna moczanowa, zapalenie stawów lub bolesne obrażenia sportowe związane z mięśniami. Antocyjany pomagają również chronić serce i otaczające je tkanki.

2. Są doskonałym źródłem witaminy C. Witamina C łagodzi różnorakie stany zapalne organizmu. Twoje ciało wykorzystuje witaminę C do naprawy tkanek i produkcji kolagenu. To sprawia, że ​​witamina C jest ważna dla utrzymania zdrowej skóry, ścięgien, więzadeł, naczyń krwionośnych i chrząstki. Witamina C jest również potrzebna do gojenia ran i utrzymania silnych kości i zębów.

3. Potas odgrywa kluczową rolę w funkcjach mięśni, serca, nerek i komórek nerwowych. 100 g czereśni zawiera 222 mg potasu, który może zmniejszyć ryzyko nadciśnienia i udaru. Ciekawostką jest to, że czereśnie mają więcej potasu niż truskawki lub jabłka.

4. Zawierają również szereg innych witamin i minerałów jak chociażby witaminę A, wapń, cynk, miedź, mangan,  białko i żelazo.

5. Zawierają także witaminy z grupy B, które zmniejszają poziom stężenia kwasu moczowego w stawach. A występująca w tych owocach cyjanidyna pomoże zmniejszyć próg odczuwania bólu związanego z obecnością kryształków kwasu moczowego w stawach. Artretyzm dotyka zwykle osoby z niedoborem witaminy B5, który czereśnie są w stanie uzupełnić. Dlatego właśnie poleca się je osobom cierpiącym na opuchnięcia i zniekształcenia stawów.

6. Czereśnie zawierają naturalną melatoninę, która jest silnym przeciwutleniaczem i zmiataczem wolnych rodników. Działa również uspokajająco na neurony mózgowe i układ nerwowy, uspokaja drażliwość, bezsenność, bóle głowy. Melatonina odgrywa również istotną rolę w jakości snu i regeneracji ciała.

7. Czereśnie zawierają również dużą dawkę jodu.  Jod jest człowiekowi niezbędny, a z pożywienia dostajemy go za mało. Wspomaga m.in. produkcję hormonów tarczycy.

8. Czereśnie są pozbawione tłuszczu, cholesterolu i sodu.

9. Jedna szklanka czereśni zawiera ok 180 kalorii. Są doskonałe w dietach odchudzających,  2-3 dniowa dieta z czereśni wymiecie z organizmu wszelkie śmiecie, odświeży, odtruje, poprawi trawienie i odchudzi.

10. Ta sama ilość czereśni zawiera ponad 3 g błonnika, który pomaga w trawieniu, obniża poziom cholesterolu, kontroluje poziom cukru we krwi i może pomóc w utracie wagi.

Ciekawostki!

  • Nakładając na obolałe skronie kompres z rozgniecionych czereśni pozbędziemy się migreny.
  • Nie tylko owoc ma lecznicze właściwości, ale także szypułka, czyli ogonek i nasiona (pestki).  Ogonki czereśni mają mnóstwo garbników, olejków lotnych, kwasów organicznych i taniny. Dzięki tym substancjom wywar z ogonków jest naturalnym środkiem odchudzającym i przeciwdziała obrzękom.
  • Z  suszonych szypułek robi się napary i herbatki, które są bardzo dobrym lekarstwem również przy zapaleniach dróg moczowych, pęcherza moczowego, czy nawet nerek. Taki napar dobrze radzi sobie z rozpuszczaniem kamieni w nerkach i pęcherzu, a także odflegmi oskrzela, co w efekcie ułatwi nam oddychanie.
  • Świeży sok jest natomiast doskonałym lekiem na serce i naczynia krwionośne, oraz podawany jest również w stanach gorączkowych.
  • Czereśnie i wiśnie są zasadotwórcze, co znaczy, że jeśli organizm jest zakwaszony, to go wyleczą, doprowadzając do równowagi kwasowo-zasadowej.
  • Regulują też apetyt, dlatego dobrze jest zachęcać do ich jedzenia dzieci-niejadki.
  • Natomiast osoby starsze powinny jeść czereśnie, by zapewnić sobie dobre trawienie oraz bronić się przed miażdżycą.

Ważne

Jak wszystko, czereśnie też mają swoje negatywne strony.

  • Nie powinniśmy popijać ich wodą – może to doprowadzić do problemów jelitowych, np. biegunki.
  • Należy pamiętać, że nie jemy ich tuż przed posiłkiem, a już szczególnie gdy mamy w planach jedzenie dań mięsnych, bo czereśnie utrudniają trawienie. Śmiało można je jeść między posiłkami albo jako osobny posiłek – są syte, a przy tym nietuczące.
  • Surowe czereśnie dość długo zalegają w żołądku, to też osoby z chorobą wrzodową albo wrażliwym przewodem pokarmowy powinny te owoce  lekko podgotować.

Jak wiadomo, nie tylko człowiek uwielbia czereśnie. Naszymi największymi konkurentami są szpaki i wróble. Zdarza się również, że na drzewo wchodzi jakaś zaraza i z całego drzewa pełnego czereśni nie zostaje nic… W takich sytuacjach ceny szybują w kosmos. W tym sezonie nie jest źle,  kupuje je za ok  10 zł/kg. Zdarza się, że jemy nawet 2 kg dziennie, więc tygodniowo ten koszt jest dość wysoki. Dobrze, że to owoce sezonowe, bo mój portfel by bardzo na tym ucierpiał 🙂 Póki co, jedzmy na zdrowie!