Dziś na ogień idzie pokrzywa. A to za sprawą tego, że idzie maj, a najlepsza jest młoda pokrzywa, właśnie majowa. Ja już zrywałam pokrzywę działkową i pijemy z niej codziennie sok, więc wy też powinniście skorzystać z tej pory roku i iść nazrywać pokrzywy!

Zasada podczas zbioru pokrzywy jest jedna: tak długo, jak nie zakwitła, jest pełna swoich wspaniałych właściwości. Warto również wspomnieć, że w okresie wiosennym ma ona więcej witamin, natomiast w okresie letnim odnajdziemy w niej spore źródła krzemionki. Pokrzywa, po którą sięgniemy teraz ma najwięcej korzystnych dla organizmu substancji, które pomogą nam w odzyskaniu sił witalnych po zimie.

Pokrzywa zawiera cenne witaminy C i K, witaminy z grupy B, a także minerały, takie jak wapń, magnez i żelazo. Ma także aminokwasy i przeciwutleniacze, które mogą pomóc zwalczać wolne rodniki.

Właściwości pokrzywy

  • Łagodzi alergie

Pokrzywa ma właściwości przeciwhistaminowe, hamuje występowanie alergii na pyłki, zapobiega objawom kataru siennego, kaszlu czy kichania.  Jest idealna właśnie o tej porze roku, kiedy wszystko pyli, a my mamy zatkany nos albo co gorzej cieknący katar, oczy nam łzawią i pieką.

  • Pomaga w detoksykacji organizmu

Pokrzywa jest środkiem moczopędnym, co oznacza, że ​​pomaga w wypłukiwaniu szkodliwych substancji chemicznych i nadmiaru płynów z organizmu. Zioło to nazywano również „tonikiem wiosennym”, który ma oczyścić organizm z toksyn. Pomaga poprawić wydajność pobierania składników pokarmowych przez jelita i zapewnia, że ​​procesy trawienne przebiegają płynnie, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się niebezpiecznych toksyn. Pobudza także układ limfatyczny, pomagając również pozbyć się nadmiaru toksyn w nerkach.

  • Wspomaga układ krążenia i zdrowe krążenie krwi

Połączenie wysokiej zawartości witaminy C i żelaza w pokrzywie sprawia, że ​​idealnie nadaje się do stymulowania produkcji krwinek czerwonych. Witamina C optymalizuje pobieranie żelaza w jelitach, podczas gdy żelazo jest kluczowym składnikiem hemoglobiny. Zwiększając liczbę krwinek czerwonych i krążenia krwi, a także przyspieszając regenerację ran, kończyny ciała otrzymują niezbędne dotlenienie, aby zwiększyć poziom energii. Z tego samego powodu pokrzywa jest często zalecana w celu łagodzenia zmęczenia lub niedokrwistości, która charakteryzuje się ogólnym osłabieniem mięśni, wyczerpaniem, trudnościami poznawczymi i bólem głowy. Zioło to zawiera również znaczną ilość potasu, minerału, który zmniejsza napięcie w tętnicach i naczyniach krwionośnych, zmniejszając ryzyko udaru.

  • Sposób na wypadanie włosów

Picie herbaty z pokrzywy  jest jedną z najstarszych metod zwalczania  wypadania włosów. W tym celu można również wspomóc się zewnętrznie i płukać skórę głowy naparem z pokrzywy. Pokrzywa nie tylko pomaga w zwalczaniu wypadania włosów, ale także pomaga we  wzroście włosów. Liście pokrzywy są bogate w krzemionkę i siarkę. Pomaga to uczynić włosy bardziej błyszczącymi i zdrowszymi. Należy tu również nadmienić, że pokrzywa zwalcza łupież. Masowanie skóry głowy olejem kokosowym lub gorczycowym z dodatkiem suszonych liści pokrzywy i pozostawienie jej na noc to bardzo skuteczny zabieg.  Można masować skórę głowy świeżo wyciśniętym sokiem z pokrzywy.

  • Działa przeciwzapalnie

Pokrzywa działa jako środek przeciwzapalny i zapewnia ulgę w bólach mięśni i stawów. Pomaga również w chorobach związanych ze stawami, takich jak zapalenie kaletki, zapalenie ścięgien i reumatyzm. Jeśli cierpisz na silny ból stawów, użyj oleju z pokrzywy i wmasuj go w zainfekowany obszar, aby pozbyć się bolesnego zapalenia stawów.

Badania pokazują również, że stosowanie liści pokrzywy miejscowo w miejscu bólu zmniejsza ból stawów i może leczyć zapalenie stawów.

  • Doskonała dla skóry

Po nałożeniu ekstraktów na skórę udowodniono, że pokrzywa zmniejsza nasilenie trądziku, a nawet zapobiega infekcjom bakteryjnym. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, może również przyspieszyć gojenie, zmniejszyć widoczność blizn i przebarwień.

  • Pokrzywa działa moczopędnie

Polecana jest zatem osobom cierpiącym na kamicę nerkową oraz borykającym się z zatrzymaniem wody w organizmie, dlatego że zwiększa ilość wydalanego mocznika z organizmu. Poza tym, korzystnie wpływa na pracę wątroby, pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi, a także pobudza czynność wydzielniczą trzustki.

Jeśli masz kamienie nerkowe możesz pomóc zminimalizować objawy i wyleczyć swój stan. Związki zawarte w pokrzywie mogą pomóc w stopniowym rozkładaniu kamieni na mniejsze rozmiary, które następnie wypłuczesz ze swojego ciała poprzez oddawanie moczu.

  • Pokrzywa zwalcza anemię

Wszyscy doskonale wiemy, że syntetyczne żelazo oraz kwas foliowy są bardzo słabo przyswajalne przez ludzki organizm, a skutki uboczne to obciążenie wątroby oraz ogromne problemy z trawieniem. Pokrzywa  wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek, co przydaje się w leczeniu anemii i przy ogólnym osłabieniu. Jako jeden z nielicznych surowców zielarskich pokrzywa obniża poziom cukru we krwi i w niewielkim stopniu także ciśnienie tętnicze. Zawiera idealną i unikalną mieszankę składników: kwasu foliowego, żelaza, miedzi i witaminy K – a więc składników biorących udział w tworzeniu czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Potrzebne są dalsze badania nad tą niezwykłą rośliną, ale wychodzi, że lista może poszerzyć się o następujące problemy zdrowotne:

  • Może kontrolować poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą
  • Zmniejszyć krwawienie związane z zapaleniem dziąseł
  • Leczyć zaburzenia nerek i dróg moczowych
  • Zapobiegać lub leczyć biegunkę
  • Zmniejszyć krwawienie menstruacyjne
  • Zmniejszyć napad astmy
  • Leczyć hemoroidy
  • Leczyć ukąszenia owadów
  • Wspomagać laktację
  • Leczyć egzemę

 

Środki ostrożności

Ze względu na możliwe skurcze macicy, pokrzywa może być niebezpieczna podczas ciąży . Skurcze macicy mogą spowodować poronienie lub powodować przedwczesny poród.

Pomimo, że jednym z głównych działań leczniczych pokrzywy jest obniżanie poziomu glukozy we krwi, nie powinno się jej stosować u osób przyjmujących już leki przeciwcukrzycowe. Wiąże się to z wzmacnianiem siły ich działania przez substancje zawarte w roślinie, co może prowadzić do wystąpienia u pacjentów groźnych dla życia napadów hipoglikemii (zbyt niski poziom glukozy we krwi).

Lekarze twierdzą, że kobiety cierpiące na schorzenia dróg rodnych, takie jak nowotwory lub polipy macicy czy torbiele jajników nie powinny sięgać po herbatę czy sok z pokrzywy.

 

Jak zrobić sok z pokrzywy?

Najlepsza jest młoda pokrzywa, z kwietnia, maja, ewentualnie z początku czerwca. Najlepiej zebrać większą ilość i trzymać w lodówce. Pokrzywa nie jest zbyt soczysta, ale można z niej śmiało wycisnąć sok. Najlepsza do tego będzie wolnoobrotowa wyciskarka. Jeśli takiej nie macie, można ją zmielić w maszynce do mielenia i wcisnąć z niej sok używając gazy (pokrzywę należy uprzednio zalać gorącą wodą, aby stała się bardziej soczysta).

Taki wyciśnięty sok możemy pić raz dzienne około 1-2 łyżki przez ok. 2 tygodnie, a potem robimy przerwę. Sok moim zdaniem może wydawać się niesmaczny, zwłaszcza dla dzieci, bo ma posmak siana, ale można spokojnie dodać go do zielonych koktajli czy dodać do innych wyciskanych warzyw. Ja zazwyczaj dzieciom wyciskam sok warzywny dodając 2 jabłka i pokrzywę właśnie, wtedy nie czuć jej smaku.

Można wycisnąć większą ilość soku i zamrozić w formie kostek do lodu. Dodajemy taką kostkę do koktajli nawet zimą i cieszymy się prozdrowotnymi właściwościami pokrzywy 🙂

Spróbujcie, a z pewnością docenicie jej cudowne działanie! Jest to doskonała i tania metoda oczyszczania organizmu. A teraz jest najlepszy czas, zatem gumowe rękawice w dłoń i do dzieła!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19140159

Gale Malesky, Nature’s Medicine

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014579398016226

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2763

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1076/phbi.40.4.269.8474

http://europepmc.org/abstract/med/2192379

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0944711312003522?via%3Dihub